Opublikowany przez: Familiepl 2023-03-09 14:33:31
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Ból garda jest częstą dolegliwością w okresie jesienno-zimowym, dlatego warto w tym okresie bardziej o siebie zadbać. Dobrze jest też znać kilka naturalnych i domowych sposobów na ból gardła, które pomogą zwalczyć tę dolegliwość.
Większość infekcji gardła ma przyczynę wirusową, a wtedy najlepiej leczyć je objawowo i miejscowo. Podrażnienie gardła może nastąpić także w wyniku intensywnego kaszlu, zanieczyszczenia powietrza (smog), czy też przesuszenia błon śluzowych (częsta przypadłość u alergików lub w sezonie grzewczym). Ból gardła może towarzyszyć również innym chorobom wieku dziecięcego jak różyczka czy szkarlatyna, a także mieć podłoże bakteryjne, które dodatkowo wymaga wspomagania antybiotykoterapią. Jakie naturalne i domowe sposoby warto zastosować, gdy boli gardło?
To naturalny i domoy sposób na ból gradła, który w miarę szybko pomoże złagodzić stan zapalny. Najlepiej kilka razy dziennie płucz gardło wodą z solą lub sodą oczyszczoną (roztwór łyżeczka na szklankę przegotowanej, letniej wody) albo wywarem z szałwii.
Na ból gardła najlepiej sprawdzi się naturalny olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy. Zaleca się ssanie porcją oleju minimum 10-15 minut dziennie, co najmniej 2 razy.
Siemię lniane nawilży gardło, a dodatkowo korzystnie wpłynie na trawienie. Do szklanki gotującej się wody dodaj łyżeczkę siemienia lnianego w ziarnach, gotuj minutę. Przykryj i odstaw na 12 godzin. Po tym czasie podgrzej, przecedź, możesz dodać do smaku np. soku z malin.
Ciepły kisiel na ból gardła pij rano i wieczorem. Możesz też użyć siemienia mielonego. Wystarczy wsypać 2-3 łyżeczki do szklanki, zalać gorącą wodą, odczekać ok. 15 – 20 minut i wypić bez przecedzania.
Warto także całościowo wspierać odporność organizmu, stosując w okresach przeziębienia syrop z cebuli lub czosnku, które będą również działać wzmacniająco i przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo.
CZYTAJ TEŻ >> Przy jakiej temeraturze podac dziecku lek?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.